Külgazdaság 2005/10

Jankovics László: Inflációs célkitűzés rendszere: az első másfél évtized tanulságai

Szakolczai György: A washingtoni konszenzus és ami utána következik

Fertő Imre: Dinamikus ágazaton belüli kereskedelem és alkalmazkodási költségek – a magyar élelmiszeripar esete

TUDOMÁNYOS TÁJÉKOZTATÓ

Az európai foglalkoztatási stratégia – A foglalkoztatáspolitikai koordinációs folyamat reformja

Dr. Fribiczer Gabriella: A közbeszerzések szabályozása Magyarországon – II. rész

Októberi számunk

első cikke a monetáris politikának az árstabilitást középpontba állító rezsimjével, az inflációs célkitűzés rendszerével foglalkozik, amely nemzetközi szintéren az elmúlt tizenöt évben rendkívül elterjedtté vált. Szerzőnk a rendszer alkalmazásával kapcsolatos tapasztalatokat összegzi. Sorra veszi az empirikus vizsgálatok eredményeit, és külön tárgyalja a felzárkózó országokra, különösen a hazánkra vonatkozó tanulságokat. – A gazdasági növekedés és a stabilitás együttes érvényesülésének feltételeivel foglalkozó, alapvető, a nemzetközi tudományos viták kereszttüzében álló manifesztumokat, tanulmányokat elemez következő cikkünk. Az első közülük a washingtoni konszenzus, amely valójában egy 1989 novemberében tartott konferencia bevezető előadása. Szerzőnk a konszenzus tartalmát, a kötetben kiadott akkori vitát mutatja be. Ezután egy újabb konferenciáról készült kötet következik, amely Latin-Amerika gazdasági problémáit középpontba állítva kísérelte meg a növekedéshez szükséges gazdaságpolitika, gazdasági reformok tartalmát megfogalmazni. Végül egy újabb, az OECD által készített, 2005-ben megjelent, a gazdasági növekedés és a szükséges reformok összefüggéséről szóló tanulmánykötet elemző bemutatását adja cikkünk. – Következő cikkünk szerzője az ipari fejlődésben egyre meghatározóbb szerepet játszó ágazaton belüli kereskedelem elméletével, az eredményeknek és nyitott kérdéseknek a hazai gyakorlati fejleményekkel való összevetésével lapunkban már egy cikksorozatnyi írásban foglalkozott. Ez alkalommal a sima alkalmazkodás hipotézisét teszteli a magyar élelmiszeripar példáján. – Végül részletes beszámolót adunk a Kopint-Datorg Konjunktúra Kutatási Alapítvány és a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium konferenciasorozatának második rendezvényéről, amelyre „Az európai foglalkoztatási stratégia – a foglalkoztatáspolitikai koordinációs folyamat reformja” címmel szeptemberben került sor. A konferencia vitafórum volt, amelynek keretében a kormányzati szervek képviselőinek a helyzetről, az elképzelésekről, a kialakított programokról, a tapasztalatokról szóló előadásai alapján folyt eszmecsere a munkáltatók és munkavállalók érdekképviseletei vezetőinek és tudományos szakértőknek a részvételével.
A szerkesztő.

Kategória: 2005. évi számok összefoglalója, Külgazdaság