2020-2021: A munkaerő kereslet és kínálat egyensúlyának elősegítése a vegyianyag termékek gyártása és gyógyszergyártás ágazatban

A Kopint Konjunktúra Kutatási Alapítvány a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) alvállalkozójaként vesz részt a projektben.

A projekt célja, hogy megvizsgálja, hogy a dinamikus fejlődési lehetőségek előtt álló ágazatban hogyan lehet biztosítani a szükséges munkaerőt, és milyen módon segíthető elő a projekt keretei között és azt követően a szükséges létszám biztosítása, a kereslet és kínálat egyensúlyának megteremtése. Ennek fontos része a bérek szerepének vizsgálata, összefüggésben a munkaerő biztosításában és megtartásában, de azzal összefüggésben is, hogy a munkaadók versenyképessége is fennmaradjon. A másik kihívás a munkaerőállomány készségeinek fejlesztése, tekintettel, hogy az ágazat a technológiai fejlődésnek jelentősen kitett, és tudásalapú iparág, ahol az új innovációk a meglevő munkaerőállomány folyamatos megújulását, tudásának fejlesztését is szükségessé teszik.

A következtetések levonása és a megvalósítható javaslatok megfogalmazása érdekében a projekt kiterjedt kutatásra támaszkodik, a hazai és nemzetközi tapasztalatok feldolgozásával, valamint kérdőíves felméréssel.

A Kopint Konjunktúra Kutatási Alapítvány feladatai:

• statisztikai adatok összegyűjtése és feldolgozása az érintett ágazatok foglalkoztatására, bérszintjére és bérdinamikájára, valamint a gazdasági mutatóira vonatkozóan
  • a fejlesztés eredményeinek közzétételére honlapfejlesztés és adatbázisépítés, mely igen jól használható lesz mind az ágazatban dolgozó munkavállalók és munkáltatók számára is
  • kérdőíves felmérés módszertanának kidolgozása, majd a felmérés elvégzése és feldolgozása az adott vállalatban, ágazatban foglalkoztatott munkavállalók megélhetési körülményeiről, egészségi állapotáról, munkaidejéről és munkaidő beosztásáról, valamint megélhetésük, és egészségi állapotuk, illetve munkajövedelmük, bérezésük kapcsolatáról
  • tanulmány készítése azokról a nemzetközi „jó gyakorlatokról”, amelyek a munkaerő megtartásában, toborzásában és fejlesztésében eredményesek voltak.